Някои тънкости при избор на лаптоп

А ти хареса ли тази статия?!?

Да притежаваш лаптоп вече не е мода, а просто необходимост. Времето на огромните настолни системи бавно, но сигурно си отива. След последния ремонт на старата техника, човек си казва край, когато тази щайга пак се развали, ще си купя лаптоп. Когато това време настъпи идва и големият въпрос, какъв модел и с какви възможности да бъде новата придобивка. Повечето хора тръгват наред по всички магазини за лаптопи, търпеливо изслушват обясненията на консултантите и колкото повече обикалят, толкова по-труден става избора.

Преди да се купи лаптоп, трябва да се знае за какво точно ще се употребява. Хората, които работят с натоварващи програми много добре знаят какво им е нужно, но тези, на които професията не е свързана с постоянна работа на компютър не винаги са наясно какво им трябва. За някои хора компютърът е нужен само за няколко неща – да си проверят пощата, да влязат във фейсбук и да разгледат няколко онлайн магазина. За тази работа и най-слабите като параметри лаптопи са напълно достатъчни. Дори и те ще работят с не повече от 30-40 % от възможностите си при подобно леко натоварване.

За някои потребители лаптопът ще служи и за други неща – те свалят филми, музика и често ще ползват лаптопа като музикална уредба, когато в дома им се завихри купон. Тези хора трябва да търсят лаптопи с максимално добри параметри на звука и видеокартата. Също така, големият капацитет на хард диска няма да е излишен. Покупката на лаптоп от среден клас е добър избор, в комбинация с едни добри тонколонки и слушалки. По-сложно е, ако човек иска освен всичко това, да играе тежки игри, които изискват много мощен хардуер.

В случай, че ще инсталирате игри, които изцеждат всички сили на лаптопа, ще трябва да приготвите доста повече пари. Необходимите параметри притежават само най-скъпите машини, като в най-висшата класа геймърски лаптопи са моделите Dell Alienware, които са на цени около 5 000 долара. Все пак, маниаците са готови на всичко, за да получат максимално удоволствие от играта. Мощните лаптопи за игри могат да се ползват за всякакъв тип работа, а не само за забавление. Много хора ги ползват за обработка на видео, графики, чертежи и много други изискващи сериозен хардуер програми.

Все пак, масовият потребител няма нужда от чак такива извънземни параметри на лаптопа си. Един добър дисплей, удобна клавиатура, хубав звук и всичко е наред. Такъв лаптоп може да се намери и сред най-ниския ценови клас. Въпроса вече опира не толкова до марката, колкото до цената и срока на гаранцията. Най-разумният избор са лаптопи с максимално дълга гаранция, защото това все пак е машина и се поврежда. Другото добро качество, което трябва да притежава новият лаптоп е, да е максимално лек, а батерията му да издържа много часове. Какво повече му трябва на човек за да бъде щастлив?

Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:
PG

Автор: Андон Иванов

Занимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV.
Остави коментар или Остави Trackback
seperator

17 Коментара

  1. Много полезна статия! Бих я използвал при закупуването на нов лаптоп, а и магазинчето, което си дал е доста добро :)

  2. Крум Монитора (Крум Маринов)

    Тези съвети със сигурност са от полза за тези, които тепърва са решили да си купят първия лаптоп, като разбира се има и цял куп други тънкости. Аз бих добавил обаче, че преди да се стигне до избор на конкретен модел и нарка, трябва да се отговори на въпроса: „А дали наистина ми е нужен лаптоп?“

    Имам чувството, че то се превърна в някаква мода, много хора си взимат лаптопи, таблети, ноутбуци и т. н. просто за да го имат това чудо и „да са в крак с времето“. Взимат каквото им падне, като гледат цената или се подвеждат по ефектна реклама, която естествено представя продукта в най-изгодна светлина.

    Ако сравняваме лаптопите с настолните системи, не можем да не признаем, че освен предимствата, имат и някои недостатъци.
    По-трудни са поддръжката и ремонта например. Бих отправил съвет – при избора на лаптоп винаги да се търси модел с максимален срок на гаранцията и надежден сервиз.

    Лично на мен не ми допада това, че лаптопите са с много малки дисплеи, но пък проблемът се решава, като се свържат с хубав телевизор или монитор с голям екран :)

  3. Аз съм на мнение ,че ако ще е за игри по-добре настолна машина ,защото все пак за по-малко пари може да се вземе нещо наистина сериозно. И напоследък нещо хич не ме кефят тия новите лаптопи, преди 2 години последно си взех един Compaq и първо зарядното се развали , след това батерията и накрая монитора … , веднага като изтече гаранцията :)

  4. Ами да, статията е полезна. Свидетел съм как много от моите приятели и познати купуват лаптопите си, като си взимат машини с излишни параметри, които никога няма да ползват. Особено тези, които не работят с тях и нямат малки деца, които да играят игрички. Други пък, някак си от снобария взимат едва ли не най-скъпия модел.
    :)

  5. Плочки (Митко Димитров)

    Мой съвет: Търсете лаптоп, който ще ви върши рабоата. Не гледайте скъпите и т.н.

  6. Озеленяване (Димо Георгиев)

    Доки,хайде да драснеш някой ред и на тема: „Как да си сглобим перфектния стационарен компютър?“, че аз мисля да си взема един такъв + едино табледче..

  7. Лекари (Петя Иванова)

    За мен е важно да е малък и лек и затова си взимам десетинчови, максимум 12. Понеже почти не го ползвам за игри съм доволна и на 2 gb RAM и на неособено бърз процесор. Тези компютърчета излизат в момента около 500 лева.

  8. часовници (Николай)

    Статията е интересна макар, че това което прочетох в общи линии го знам :)
    @Ладжов много си прав.. купуват се хубави и скъпи лаптопи само заради снобарията.. Вчера правих един Зенноут бук уникален е тънък и много бърз ама за какво му е на човека ? Да пише на WORD/EXCEL и скайп.. дал е 2300лв.. За тези пари можеше да си вземе и 10 инчов лаптоп за 500лв :)

    Поздрави,

  9. таблети (таблети)

    Най-важното при избор на лаптоп е да подбереш модел, който ще ти върши работа без значение каква е цената му. Параметрите му трябва да позволяват да се ползват приложенията, които са ни нужни

  10. problogger (Пано Кондоянис)

    Съвет: Купувайте това което Ви върши работа без да гледате дрънкулки и 1001 неща които няма да ги ползвате никога. С 1500 лева ще купите много добър лаптоп който ще прави това което се иска от него.

  11. часовник (Николай)

    @Пано, ако имаш излишни 1500лв за лаптоп няма проблем, но масово българина дава 500-800лв за лаптоп!
    Освен, ако не е за жена му, която иска да е бял или розов с лак.. и дае Сони Вайо, което е най-голЕмото дърво, споделям личен опит тука :)

  12. бижутерия (ангел)

    много полезна статия. Аз когато си избирах лаптоп, гледах да е красив, да иа достатъчно памет, и да си има софтуер тъй като го взех за фирмен. Линка към магазина също е доста добър. Поздравления.

  13. Албена Узунова

    Здравейте! Искам да ви попитам. Преди известно време си купихме МacBook Pro 13 inch, retina display и сега искаме да си вземем монитор, за да е по-удобно за работа. Спряхме се на монитор LED Asus 27″, Wide, Full HD, DVI, HDMI. За да ги свържем ми трябва само HDMI кабел, нали?
    Дали е уместен избора ни на монитор?
    Благодаря ви!

  14. Здравейте Албена,
    доколкото знам, само това ви трябва за да свържете вашият Macbook Pro с монитора. Относно избора ви на монитор, не съм сигурен до колко е правилен, понеже не сте написали точният модел и с каква цел ще го ползвате. Ако става дума за обработка на изображения или друг тип графична обработка, то добре би било монитора да е с IPS дисплей заради по-реалните цветове. Иначе от краткото проучване в Интернет, ето няколко вариант-а, които препоръчват като най-добри за външен монитор за MacBook Pro:

    Acer B296CL, Dell UltraSharp U3014, NEC MultiSync EA244WMi, Apple Thunderbolt Display, Dell UltraSharp U2713HM, LG ColorPrime 27EA83-D, NEC MultiSync PA271W, HP Envy 27

    Естествено гореспоменатите монитори не са единственият ви избор. На практика, избора ви се свежда до вашите предпочитания, така, че моят съвет е да си харесате монитора според големината, функциите и дизайна. Ако все пак държите на професионален съвет, нищо не пречи да отидете и да питате оторизирани дилъри на Apple.

  15. Огнени бижута (Огнена)

    Всички марки лаптопи, които са нисък или среден клас вършат една и съща работа, другото е късмет дали ще оцелите чуплив :)

  16. @Огнена не съм много съгласен. Най-ниският клас лаптопи обикновено страдат от кофти материали от които са направени шасито, както и кофти сглобка, докато средният клас нещата са малко по-добре и от към параметри и сглобка. Естествено има и изключения.

    Понеже скоро не съм гледам много много какво се върти из родният пазар не знам в момента как стоят нещата, но преди няколко месеца като купувахме лаптоп на жената, специално търсих среден клас лаптоп, който да е с по-читава сглобка и по-добри материали от които е изработен. В край на сметка взехме едно Lenovo и макар, че не може да се сравнява с старите модели от бизнес класа, определено не сме сбъркали :)

  17. Лаптоп (грую)

    Ако сега трябваше да избирам лаптоп щях да искам да знам следното:

    1 – Преди всичко гледайте отворите за вентилация да са проходими (Да ги има а не да са само едно очертание на капака).

    2 – Батерия – гледайте да не е вградена, и да може да се сменя бързо. Иначе ще можете да го ползвате ограничено, и сте зависими от мрежата.

    3 – Процесор – запоен процесор-лоша работа, търсете по възможност обратното.

    4 – Друг сериозен проблем е как ще бъде поддържан лаптопа, за предпочитане е да е със сервизен капак. Проблем става почистването от прах, едва ли във всяко село има оторизирани сервизи, където можете да занесете лаптопа на профилактика. Ако трябва да биете по 30-40 дори и повече километри на всеки 5-6 месеца за да ви почистят машината… а и удря много по джоба.

    5 – RAM – не е хич удобно да разглобите целия лаптоп за да смените една плочка.

    6 – Осведомете се дали ще може да инсталирате по-стара OS от тази с която го купувате.

    7 – Осведомете се ВЪОБЩЕ дали ще може да инсталирате някоя друга OS различна от тази с която е купен лаптопа.

    8 – Проверка за мъртви пиксели – Задължително. Сменете тапета на екрана син, червен, жълт или какъвто там има и гледайте за черни точки по екрана. За тестването на пикселите има програми – накарайте ги да се тестват още в магазина ако е възможно.

    9 – Говорете предварително с управителя на фирмата, от която ще купувате дали ще можете да върнете или да замените стоката ако откриете някакъв дефект, който се появи по-късно като:

    шумен вентилатор;
    изгорели пиксели;
    заяждане на клавиши по клавиатурата;
    загряващ адаптер;
    прегряване на процесор, дъно, хард или други такива;
    ниско качество на камера – не отговарящо на описанието;

    10 – Не купувайте в петък или в събота така ако стане нещо няма да имате възможност да върнете стоката в рамките на 3 работни дни, поради каквато и да е причина. Така, че като купите машинката тествайте я здраво през тези три дни.

    11 – Дали гаранцията би отпаднала, ако се смени операционната среда.

    12 – Освен подпечатана гаранционна карта изисквайте обезателно и фактура.

    13 – Поискайте да ви кажат дали гаранцията е пълна за всички компоненти , или е само за някои, и за кои държави не важи.

    14 – Допълнителни аксесоари като: драйвери, ръководства, дискове и т.н.

    15 – Поне няколко месеца (или до изтичане на гаранцията) пазете там най-разните му найлони, пликове и други такива в които е бил опакован лаптопа защото някои фирми в България отказват да сменят стоката ако не е в оригиналната опаковка, а и за да могат да набутат още някой шаран.

    16 – Изисквайте от продавача лаптопа да бъде разпечатан пред вас, като преди това сами се убедите, че не е нарушена цялостта на опаковката ако ви го предлагат в отворен кашон да знаете, че със сигурност може да има нещо гнило, я върнат, я нещо не в ред и т.н.

    17 – Искайте лаптопа да се тества пред вас, или от самите вас ако е възможно, и това да стане преди плащането.

    18 – След закупуване работете няколко дни само на захранване от мрежата и след това поставете батерията.

    19 – Ако го носите на ремонт не оставяйте гаранционната карта там, предоставяйте я само за печат и подпис и нищо друго.

    20 – Уверете се, че всички движими компоненти – от пантите на екрана до слотовете за USB устройства работят нормално.

    21 – Ослушвайте се за странни звуци от твърдия диск или шасито на лаптопа.

Публикувай коментар

Вашият email адрес никога няма да бъде публикуван публично. Задължителните полета са маркирани с символ *

*
*

Защита против спам ботове