От няколко седмици съм си инсталирал тази безплатна система за статистика на сайтове.
Причините поради които реших да експериментирам с тази система, вместо да ползвам масово ползваният Google Analytics, не са много, но все пак важни за мен.
Причините
- Безплатно приложение с фунционалност достатъчно добра да се мери с Google Analytics;
- По-разбираемият интерфейс;
- Възможност сам да избера, какво да ми се появява в Таблото;
- Достъп до статистиката имам само аз.
Първи впечатления
Ако трябва да съм честен, първите ми впечатления от продукта са убийствено добри, дори бих казал страхотни.
Както споменах, интерфейсът е страхотен, а функциите на системата в някой отношения са доста по-добри от тези които предлагат някой подобни системи за статистика.
Все още не съм разучил всичките възможности, но останах страшно доволен от възможността за създаване на изображения и експортиране на данните от статистиката в различни формати.
Предполагам по-добре бих оценил всичко това, ако сложа статистиката на някой сайт с голяма натовареност и голям брой посещения, но до момента нямам достъп до такъв, затова и ще ви покажа някой генерирани графики със системата от този блог.
Графики от системата
Това е примерна графика от посещенията на сайта, от самият старт до днес:
Това е графика на броузерите през които са генерирани посещения:
Какво бих желал да се подобри в системата
Като всяка система и тази има трески за дялане.
Естествено, въпросните пропуски, не са кой знае колко фатални, но мисля, че все пак ще е добре да ги има:
- Статистика в реално време – бих бил адски щастлив да мога да следя какви посещения имам до момента, а не да чакам до утре, за да видя какви са били посещенията ми за днес;
- Код на статистиката да е достъпен за потребителите – Добре е, че може да се добавят потребители, но някак си нелогично ми звучи, потребителят да няма възможност да види кода който трябва да добави, за да активира статистиката за сайта си.
Финални думи
Вероятно е за някой от функциите да не съм съвсем прав, но все пак още не съм успял да разуча всички функции и да не съм намерил това, което съм писал като пропуск.
Смятам да следя развитието на системата под зоркото си око и да споделям с вас, какви са ми впечатленията, затова бъдете сигурни, че ще има втора част на тази публикация, веднага след като успея да разуча наистина добре системата, а ако и вие сте проявили интерес, към системата, може да я изтеглите и пробвате от този адрес: http://www.piwik.org
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:- Превод на Piwik
- Още няколко думи за Piwik и интеграцията…
- Какво е google реклама?
- Колко Българи ползват Google+?
- Новият дизайн на Google+ sux :)
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |
Един Коментар
Благодаря за доброто предложение. Вече я ползвам и виждам, че е доста полезна.