LED продуктите предоставят много приятна светодиодна светлина във всяко едно помещение, където бъдат поставени. Всеки човек може да избира между крушки, ленти, пури и други LED елементи, които се поставят лесно и безпроблемно. Технологията допринася за желан уют във всеки дом, магазин, ресторант или хотел. Всичко това е така, благодарение на възможността за управление и контрол на LED осветлението в мястото, където е поставено с помощта на LED контролери. Контролерите и димерите са тези, които се грижат за правилното разпределение на светлина в помещението според нуждите на притежаля. Управлението на LED осветлението може да е свързано с RGB пълноцветно или обиковено едноцветно LED осветление. Разнообразните програми, които контролерите предлагат са много и в зависимост от вашите нужди и желания. Имате възможност да промените програмата, така както Вие желаете. Консултирайте се със специалист кой точно контролер или димер е за вас. Огромното разнообразие, което LED системите предлагат ще Ви разтърси. LED осветлението е бъдещето на този род технологии, именно поради голямото си разнообразие и възможности за различен тип осветление.
Контролери, усилватели и димери
Най-разпространените сред всички са RGB LED контролери. Те са предназначени за управление на пълноцветни LED продукти, многоцветни или едноцветни LED модели и системи. Връзката за работа става след включването на LED системата или модула към захранващ блок, който осигурява 12-24 V електрическо напрежение. Свързването става между проводниците на осветлението и изходът на контролера за управление. Проводниците са четири на брой, като един от тях е общ, а другите са свързани с трите вида цветове – червен, син и зелен. Ако осветлението не светне при свързване, то търсете проблема при общия проводник. В над 50% от случаите грешката е някъде при него. При размяна на цветовете по време на включено осветление, означава, че някои от проводниците са с разменение гнезда и трябва да ги напаснете, така че да станат нещата точни както са зададени по инструкция. Също така свържете правилно захранващият блок към контролера с правилната полярност. Положителните входове в червено, а отрицателните в черно при всяка една ситуация. Дори да сгрешите не е фатално, защото захранващите блокове имат защита, но все пак осветлението няма да заработи.
Усилвателите са устройства, които помагат в случаите на управление при много по-мощна система за LED осветление. Те действат заедно с контролерите по време на управлението на отделните светодиоди. За всеки допълнителен осветлителен блок е нужен по един усилвател. Добре е, когато се избират усилватели те да са в комплект с контролери. Така ще знаете, че са съвместими и могат да работят безпроблемно заедно при конкретната система за LED осветление. В най-общите системи се срещат контролер, усилвател и два захранващи блока, но броят им може да бъде увеличен. За всеки захранващ блок ще е нужен усилвател.
Димерите са устройства, които работят с постоянно или филтрирано напрежение между 12-24 V. Те са предназначени за всякакви светодиодни системи. Не бива да се използват за други предназначения, защото това ще подложи на риск не само електрическата система, но и самите вас. Комбинацията на димерите не трябва да надвишава един захранващ блок с максимална мощност до 100 W. При по-голяма мощност се използват просто усилватели.
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:- Защо трябва да си купите огледало за баня с LED осветление?
- LED улично осветление
- LED фенери
- LED панели
- LED лунички
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |