Има няколко първокласни усложнения, които струват повече от турбийона. Швейцарските ръчни часовници с турбийон могат да се продават за над 100 000 паунда, а много от тях струват над милион! За тези пари бихте очаквали, че той наистина ще изпълнява важна функция в ръчния часовник.
Но може и много да грешите!
Въпросно е дали изобщо има смисъл да има турбийон в ръчен часовник. Мнозина биха казали, че турбийонът е усложнение, което не добавя никаква стойност към цената на един ръчен часовник. Днес ще отговорим на този важен въпрос: „Безполезен ли е турбийонът в ръчен часовник“? Ние от онлайн магазин Chasovnici-bg.com ще се опитаме да обясним по-подробно.
Какво прави турбийонът?
Турбийонът със сигурност е създаден с идеята да подобри работата и точността на ръчните часовници. Той е произведени от Breguet. Целта на турбийона е да намали вариацията на скоростта между плоските позиции на часовника и вертикалните позиции, доколкото е възможно. Breguet установява, че най-голямата причина за това изменение на скоростта е ефектът на гравитацията върху баланса и балансиращата пружина. Неговата цел е била да разреши този проблем, за да подобри работата на своите часовници.
Усложнението на турбийона поставя баланса и пружината във въртяща се клетка, която се върти в същата равнина като циферблата. На теория това трябва да поддържа по-добро време, защото ще осигури една и съща средна скорост за всички вертикални позиции. Изглежда доста ясно, че това трябва да е така, но с течение на времето хората предполагат, че това изобщо не помага. Всъщност мнозина вярват, че турбийонът всъщност е по-скоро пречка, отколкото помощ. Що се отнася до тях, доказателствата сочат, че турбийонът е безполезен в един ръчен механичен часовник.
Безполезен ли е Tourbillon всъщност?
Въпреки че теорията звучи така, сякаш турбийонът очевидно ще подобри всеки часовник, в който е бил използван, има убедителни аргументи срещу това. Някои хора предполагат, че турбийонът сам по себе си е погрешна концепция, докато други твърдят, че турбийонът е добър в джобен часовник – но не и в ръчен!
Аргументите срещу турбийона се основават на проблемите, които турбийонът носи. Въпреки че турбийонът осигурява една средна скорост във вертикалните позиции, той също така изисква по-мощна основна пружина, за да работи с всеки часовник, в който е инсталиран. Причината, поради която се нуждаете от по-мощна основна пружина, е, че трябва да движите всичко вътре в устройството, включително самият турбийон. Самата маса на клетката причинява голямо натоварване на устройството и с течение на времето това ще доведе до прекомерно износване. Изисква се невероятно прецизно инженерство, за да се сведе до минимум това излишно износване при производството на часовник с турбийон.
Конкретните аргументи около използването на турбийон в ръчен часовник се въртят около космоса. Джобният часовник има много място за турбийона, но 30 мм ръчен часовник? Не толкова! Това е правено в миналото като демонстрация на невероятно часовникарство. Но дали тези демонстрации произведоха висококачествени точни часовници?
Вероятно не – и това е най-големият проблем!
Производствените процеси, използвани в часовникарството днес, гарантират, че няма реална нужда от използване на турбийон. Сега всички производители използват монометиални баланси, които не се движат, след като са на позиция – и по този начин проблемът, който турбийонът е проектиран да коригира, вече не е налице. Мнозина предполагат, че този проблем прави турбийона безполезен в съвременните ръчни часовници.
Когато вземете предвид износването, което турбийонът причинява, е трудно да се спори срещу този аргумент. Луксозните часовници обаче не са свързани само с прецизността на отчитането на времето, но и с артистичността на дизайна и производството на часовници. В този смисъл голямото желание за ръчни часовници с турбийон има много повече смисъл. Може да не подобри функционалността на часовника, но кара всеки часовник да се откроява и добавя допълнителна интрига към всеки луксозен марков часовник.
И така, безполезен ли е турбийонът в ръчен часовник? По отношение на функционалността, абсолютно – ако искате прецизен часовник, тогава има много рентабилни опции. Въпреки това часовниците с турбийон се произвеждат от различни компании като Seiko, Patek Philippe и Zenith. Това е така, защото артистичността и невероятната часовникарска техника, необходими за направата на турбийона, карат луксозните часовници да се отличават от конкуренцията!
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:- Най-добрите часовници от марки, които не са часовникарски
- Bulgari пътува назад във времето с новите си дамски часовници по време на “Дните на часовника” в Женева
- Часовниците Tissot пускат 36 мм унисекс водолазен часовник към популярната си колекция Seastar
- Всичко за Grand Seiko Elegance Limited Edition – Истински елегантен мъжки часовник в GS стил
- Мъжкият Rolex Sky-Dweller
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |