Наскоро ви бях писал, че се отказах от прехваленият Analytics и реших да мина на платформа, малко по-различна и гъвкава с интересното име Piwik. За съжаление едва сега започнах да го човъркам по обстойно.
Направих си труда да поразгледам малко и официалният сайт на проекта, да попрочета из документацията и форумите и направо онемях. Платформата въпреки, че е напълно безплатна и с отворен код, си има всичко от първа необходимост, та дори и отгоре.
Новата версия
От няколко дена в панела на платформата за статистика в реално време ми пищеше, че има нова версия с някой подобрения:
- Вече можете да изключвате себе си от статистиката с помощта на бисквитките;
- Адресите и имената на вашите страници, вече могат да се сортират, подобно на останалите таблици в Piwik;
- Можете да изключвате специфични адреси от статистиката;
- Оправени са доста бъгове от предишната версия.
Ако се интересувате от повече информация, може да погледнете changelog-а от официалният сайт.
Малко се отплеснах, но съм страшно развълнуван, надявам се да ми простите за това, а сега и към същинската част, която ми направи много добро впечатление.
Интеграция
Причината поради която реших, да добавя някой друг ред в блога си за Piwik е възможността за интеграция с някой от най-известните платформи, което е наистина страхотно улеснение.
В моят случай, аз ползвах добавка за Wordpress на име WP-Piwik.
Инсталацията е повече от елементарна – стандартното. Изтегляте -> Добавяте в папка plugins -> Активирате разширението и настройвате.
Тук има една малка забележка За да върви разширението, трябва да имате инсталиран някъде Piwik. Ако нямате възможност да отделите време и ресурси, а желаете само да изпробвате как върви всичко, може да пишете като коментар тук и да добавя сайта ви временно в моята инсталация, колкото да видите за какво иде реч с очите си. А ако сте по непретенциозни, може да погледнете и изглед от примерната статистика.
Изглежда страхотно нали!?
Последни думи..
Знам, че се повтарям, но наистина това е страхотен отворен проект в който с радост бих се включил ( вече писах на екипа, ако имат желание да помогна с превода на Български език ). Естествено има още насоки в които да се работи, но като цяло е доста добра алтернатива на повечето платени решения.
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:- Услуги които предлагам
- Captcha скрипт, против спам ботове
- GWT нещо не ме харесва ;(
- Превод на Piwik
- Проблем с дублирано съдържание при странициране (решение).
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |