Електронните спортове често се представят като сравнително млада спортна дисциплина, но не трябва да забравяме, че с дигитализацията и високоскоростния интернет започнаха да се разкриват нови възможности, които позволиха локалното ниво да се превърне в глобално. Електронните спортове по своя смисъл са малко по-различни от реалните. Основната разлика е, че те се провеждат на някои от най-популярните видео игри, които най-вероятно поне един път сте играли.
Едва ли има човек, който да не е чувал за игри като FIFA, Counter Strike: GO и Dota 2. Това са обикновено отборни игри, в които стратегията е ключова, макар и да липсва физическото натоварване, рефлексите на един играч са от особена важност, а отборната игра изисква сериозни тренировки и търсенето на правилната формула за победа.
Особен интерес представляват игрите, които са добре балансирани и изходът зависи изцяло от играчите. Поради факта, че гейминг обществото е изключително голямо и зрителският интерес привлича милиони почитатели в най-различни платформи за стрийм, а и при провеждането на реални събития не можем да пропуснем и другия факт – публика винаги има. Това привлича вниманието на спонсори. Ето някои любопитни факти за електронните спортове:
1. Професионалните играчи много си приличат с реалните. Разликите са, че вместо тренировки в залата, те прекарват часовете пред монитора, тествайки различни стратегии, тренирайки уменията си и търсейки най-правилният отбор. Макар и игрите да са форма на забавление, за професионалистите това удоволствие вече е работа, която идва както с напрежение, така и с популярни спортни травми. Все пак е много важно как един играч работи с ръцете си и колко точно координиран с джойстика.
2. Началото на електронните спортове започва някъде в края на 90-те години на миналия век в Корея. Азиатският електронен спорт носи приходи от около 321 милиона евро, в Северна Америка приходите са около 100 милиона долара. Най-популярната игра и до този момент е CS:GО, а турнири се провеждат в Швеция, Русия, Украйна, Канада, Германия, САЩ и почти всяка голяма страна. Букмейкърите вече са насочили вниманието си към тази дисциплина, а професионалните анализатори от Efirbet могат да ви запознаят с онези, които предлагат най-добри коефициенти и покриват най-много събития. Според статистиката, когато има турнир, повече от 79 милиона часа се гледат на месец от почитателите.
3. Електронните спортове в момента се оценяват на стойност от близо 1.2 милиарда долара. Освен спонсори, този спорт дава възможности на треньори, създатели на игри, рекламодатели и още редица други впечатляващи елементи, които бихме срещнали в реалните спортове. Освен това не трябва да забравяме, че големите компании като Coca-Cola и Red Bull са основни спонсори за създаването на игри, предоставянето на обекти за спонсорирането на събитието и още много други.
4. Традиционните спортове вече имат много интересна конкуренция. Ако един атлет трябва да започне своята кариера от самото начало, то професионалните играчи в електронните спортове могат да започнат своята кариера по всяко време. В последните няколко месеца, когато спортните събития не бяха налични, професионалните играчи решиха да премерят сили във виртуалната среда и подобна колаборация се отрази изключително благоприятно на феновете, които искаха отдавна да видят кои са по-добрите. След като подобна среща не можеше да се случи в реалния свят, електронните спортове събраха най-доброто от двата свята.
5. В момента трябва да знаем, че електронните спортове са четвъртата най-голяма спортна дисциплина в света. Интересът за играчите е голям, след като всеки турнир събира минимум 454 милиона души – точно толкова са били в зората на Формула 1 през 50-те години на миналия век. Освен това не трябва да забравяме, че истинските професионалисти винаги си тръгват значително по-богати. Ако има спорт, който може да направи значително по-лесно един играч – милионер, това със сигурност е електронният спорт.
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:- Кой ще застане на върха на ХДС след Меркел – Залози се приемат онлайн
- Обзор на най – интересните мачове от Евро2016. Част първа – Италия и Германия.
- Евро 2016
- Спортните залози – модата на 21 век. [Бонус стратегия за залагане]
- Кое е най-доброто онлайн казино в световен мащаб?
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |