Понеже от 1-2 дена не съм писал из блога, днес за малко разнообразие, ще ви кажа какво ми се случи вчера и междувременно да ви предупредя, каква грешна не трябва да допускате ( тоест те са две, но за това по-късно ).
От близо година съм горд собственик на банкова сметка в ЦКБ и естествено карто-държател на дебитната карта към сметката. По принцип тази карта си я ползвах основно за плащане на онлайн поръчки които правя и естествено по тази сметка досега никой не ми беше превеждал пари ( само аз си внасях ), та близо половин година не бях си ползвал сметката и съответно съм си забравил ПИН кода, а и бележката бях затрил. До тук нищо учудващо и някой от вас, ще кажат – „Ами изкарай си нова карта към сметката“, да ама не Тази опция става само за някой хора , оказа се, че при мен това не е вариант, понеже картата ми е издадена в клон Бургас и само от там мога да поискам преиздаване на карта или смяна на пин-а към картата и същевременно да ми се запази същата банкова сметка. Варианта при мен е да си тегля парите директно от банката, докато не ми се отдаде възможност да ходя до клона в Бургас и там да направя тези няколко стъпки и същевременно си изкарах и нова дебитна карта с различна банкова сметка ( тази услуга струва 5 лв. ).
Малко объркано го разказах, но мисля, че ако се зачетете, ще разберете какъв точно ми беше първият проблем… а сега да засегна и вторият…
Вероятно опцията да преглеждате онлайн своите транзакции, не съществува само в ЦКБ и още по-вероятно е при всички които го има, влизането в профилът ви да става с помощта на специален файл, който играе ролята донякъде на електронен подпис. В ЦКБ панелът, който предоставя тази възможност, при регистрацията и след това при първият вход в системата, трябва да си свалите този „електронен ключ“ и да го заредите в своят броузер и съответно да си го запазите някъде (аз това не се сетих да направя – втората ми грешка), за да може ако преинсталирате своята операционна система, да може след това отново да си го заредите и да отваряте контролният панел на ЦКБ, без никакви проблеми. Ако и вие направите грешката да не го запазите, ще ви се наложи, отново попълване на молби и чакане за нов ключ.
Та това са моите първи грешки при управлението и наблюдението на моите сметки и с няколко кратки съвета ще се опитам, да ви помогна да не ги допуснете и вие:
- Винаги си записвайте поне на още едно място ПИН кода и го пазете някъде, където държите най-важните си документи;
- Ако е възможно си пазете всички документи, които са ви давали при отварянето на сметка или разни други регистрации свързани с какъвто и да е вид банкиране;
- Купете си една флашка и в нея слагайте въпросните секретни ключове които ви се предоставят при регистрация в панелите на съответната банка за управление или преглед на трансферите по вашата сметка.
- Да ти писне от банки…
- И аз вече си имам УЕП
- Заслужава ли си да теглите кредити от големи банки?
- Кърти, чисти и извозва – работа за професионалисти
- Услугите кърти-чисти-извозва бележат подем
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |
2 Коментара
Всъщност и двата съвета, които даваш намаляват сигурността ти. Много по-добре е ако случайно забравиш пина си или преинсталираш системата да подадеш няколко молби и да чакаш, отколкото някой да ти влезе в компа и да измъкне парите.
Рекох, че ще прочета нещо съществено, а то някакви безвкусни монолози. Толкова ли печелите от реклама (към всички блогери) или някакъв вид ексхибизионизъм и мания за внимание от околните ви подтиква да „споделяте“ всяка мисъл, която се върти из главите ви?