Свиренето на китара е изкуство, от което доста млади хора са привлечени. Но за да извличате максимума от инструмента трябва да се запознаете с принципа на боравене с него, както и аксесоарите, способстващи за това. Знаете ли как да използвате перце за китара? В зависимост от това дали сте начинаещи или вече можещи в използването на този прекрасен музикален инструмент има различни размери на този аксесоар. Разнообразни като цветове, материали на изработка, форми и цени можете да намерите. Основно срещаме такива от пластмаса, дърво, гума, метал. Дебелината на материала също играе важна роля и когато свикнете с един размер доста трудно се приспособявате към друг. Може би и поради това китаристите винаги подменят перцата си за китара с различни като материали и цветове, но не и размери.
Основно са познати две форми под които се произвеждат тези перца за китара. Това са равнобедрен триъгълник и сърце. Въпрос на предпочитание е с каква форма ще изпитвате удобство за свирене. Друга разлика в моделите перца е това, че освен разнообразен материал то те имат и различна гъвкавост и твърдост. По принцип вида на перцето , с което ще свирите е второстепенно. Първо трябва да решите с каква китара ще свирете и тогава да купувате каквото и да било перце за нея. Например, когато използвате електрическа такава то правилото е да свирите с метално перце, тъй като тук се изисква по-голяма бързина и самата стабилност при изпълняване на заданието е повече от задължителна, за да се държи адекватно и самото перце.
Тъничките перца за китара са по-меки и понякога китаристите без особен опит изпитват големи затруднения при използването им. Те се огъват и самото задържане на перцето в ръката и правилна позиция изисква много добри умения. Затова е препоръчително да се използват перца, които са средни като дебелина и стабилност, за да може ръката да свикне с него и тогава да се пристъпва към по-високо ниво. Но всичко зависи от стила на свирене. Така че причините за избор на този аксесоар са доста комплексни и трябва сами да прецените положителните и отрицателни свойства на всеки модел перце за китара.
Интересен факт е, че не малко китаристи прибягват до ръчно направени перца за китара. Те използват стари грамофонни плочи и банкови карти за да направят точният за ръката им размер перце. Така си гарантират, че аксесоара , с който свирят е точно този от който имат нужда. Почитателите на фабрично изработените модели не избират по марка, а по това дали самото перце е достатъчно комфортно и удобно.
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |