Изварата (от думата „създавам“) е ферментирал млечен продукт, получен чрез ферментация на млякото. Това е един от най-старите ферментирали млечни продукти, познати на човечеството. Изварата е приготвена от жителите на Древен Рим, древните славяни и много други народи.
Кога за първи път беше получена извара? Може би това се е случило в самото начало на цивилизацията, когато човек започва да използва животинско мляко за храна.
В Русия изварата се получава от обикновено кисело мляко – кисело мляко. Поставя се в глинен съд за няколко часа в не-гореща фурна, след което се изважда и съдържанието се изсипва в ленена торба под формата на конус. Суроватката беше старателно прецедена и торба с извара беше поставена под преса. През лятото обаче, когато кравите дават особено голямо количество мляко, възниква проблем със съхранението на голямо количество извара: хората все още не познават хладилници. Между другото, индустриалното производство на извара започва сравнително наскоро, в самия край на 19 век.
Състав на извара
Изварата съдържа протеини, минерали, лактоза (млечна захар), мазнини, ензими, витамини. Общо изварата съдържа 12 витамина: A, D, C и витамини от група В. Също така в нея в големи количества присъстват калций, желязо, фосфор. От друга страна, изварата съдържа само 3% въглехидрати. Около 200 г извара се получават от 500 г мляко, тоест хранителната стойност на изварата е много по-висока от тази на млякото.
Свойства и приложение на извара
Полезните свойства на изварата се дължат на лечебния му състав. Млечният протеин казеин, намиращ се в изварата, има висока хранителна стойност и може да замести животинските протеини. По съдържание на протеини изварата не отстъпва на агнешкото, свинското, пилешкото, треската и есетрата. Въпреки това, за разлика от месото, в изварата няма пурини.
Минералните вещества, които съставляват изварата, допринасят за образуването и укрепването на костната тъкан. Аминокиселините, съдържащи се в изварата, помагат за предотвратяване на чернодробни заболявания. Витамините от група В предпазват тялото от атеросклероза. Нискомасленото извара е част от много диети за отслабване и така наречените дни на гладно, въпреки че все пак е по-добре да се използва в оригиналната му форма, без мазнини.
Млечнокиселите бактерии в изварата подобряват дейността на стомашно-чревния тракт, нормализират чревната подвижност. Полезен е за хора, страдащи от заболявания на черния дроб, бъбреците, сърдечно-съдовата система, белите дробове. За хората със заболявания на стомашно-чревния тракт е за предпочитане да се използва извара в преработена форма: кнедли, сладкиши със сирене и др.
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |