Ако сте хвърлили един поглед на статията ми за банките, вероятно вече знаете, че вчера си поръчах УЕП( Универсален Електронен Подпис) и имах лошото предчувствие, че ще го чакам минимум 2-3 дена. За щастие не се оказах прав и дори вече си е в мен.
Мисля, че пропуснах да спомена в предишната статия, че въпросният Универсален подпис си го закупих от InfoNotary, като за посредник ползвах CCB, понеже имаха много изгодна оферта – за 29.45 лв:
- Удостоверение i-Notary Personal Q sing;
- Смарт карта;
- Четец за смарт карти;
- Диск с софтуер за управление на подписа и разни други глезотии в комплекта, които можете да видите на снимката отдолу.
Извинявам се за лошото качество на снимката, но без статив е така , но пък все пак си личи всичко и на пръв поглед, може да видите какво влиза в комплекта, след като закупите Универсален Електронен Подпис от InfoNotary.
Между другото… голямо подписване на документи падна , надявам се след 1 година, когато реша да подновя подписа ( дам, въпросният подпис е валиден 365 дни ), да не се налага пак да подписвам толкова, че пак ще ми се схване ръката
За какво ми е този електронен подпис?
Честно казано и аз това се питах до преди месец и не предполагах, че някога ще ми потрябва. Основната причина да си закупя тази придобивка ми беше заради онлайн банкирането, което ще ми спести тичането до най-близкият банков клон на ЦКБ за щяло и нещяло, но в последствие си му намерих и куп други приложения:
- Плащане на сметките за ток, вода и телефон;
- Подписване на писма;
- Попълването на документи в институции, които по принцип искат лично присъствие;
- Проверка на някой данни в държавни сайтове, при които се изисква удостоверяване на самоличността, както и куп други неща, които все още не съм разучил.
Като гледам и на все повече места започва да се изисква удостоверяване на самоличността по някакъв начин и рано или късно така наречените Електронни Подписи, ще станат като личните карти, само дето ще се ползват в Интернет, така, че не бих казал, че съжалявам от покупката
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |
6 Коментара
Честита придобивка!
Ще ми е интересно видя какви други приложения има ЕП Така че, като откриеш още, драсни още някой друг ред
Благодаря, няма начин, като го поразуча, ще напиша някой друг ред
Колко е таксата на година. И има ли разни такси при банковите преводи и плащането на ток, вода.
Между другото има ли опасност, ако хванеш вирус като ползваш онлайн банкиране, да те източат
Здравей Георги,
както споменах, аз хванах промоция на ЦКБ и взех целият комплект с подпис, четец и ала бала…, но доколкото е оповестено в официалният сайт цената за персонален подпис е 24 лв. с ддс.
Относно сметките за ток, вода, телефони и тем подобни, доколкото знам няма допълнителни такси, а за опасностите… тях винаги си ги има, макар, че за да ползват въпросният подпис, ще им трябва самият подпис, пин кода за него и куп други щуротии. Затова и по принцип при ползването на подобни неща се сменят тези пинове поне всеки месец.
Ако ползваш Линукс + УЕП, няма кой знае какъв риск. Единствено ДДС и ВИЕС декларациите подавам през Уиндоус.
Аз все още не съм тествал как става всичко. Единственото за което съм ползвал УЕП беше за банкирането… ама и там ударих на камък, понеже се оказа, че новата ми сметка не е добавена в панела за онлайн банкиране, а май няма бланка за онлайн заявка за включване и ще трябва пак до банката да ходя… малко глупаво от страна на ЦКБ, понеже могат спокойно да добавят нещо подобно, за да ни спестят разкарването.
Относно сигурността, спор няма – с Линукс ги няма тия проблеми с Вирусите, освен ако не си много глупав, сам да си го стартираш
Между другото, мерси за връзката към статията.. може да се наложи и аз да инсталирам УЕП под Убунту