Поради затишието, което бе обхванало земеделския сектор у нас през отминалата 2016 г търговци и производители на селскостопанска техника силно вярват, че тази година нещата в сектора ще се раздвижат и интереса ще бъде доста по-голям. Причините за този очакван ръст специално за България се дължат и на това, че се предвижда субсидирано финансиране, което да подпомогне земеделските стопани. Обновяването на парка от техника като трактори, комбайни, култиватори, пръскачки, сеялки и други е приоритетно, за да може и българският земеделец да бъде максимално конкурентен на световния пазар с продукцията, която произвежда.
Много търговци са заявили интерес към машини, които са наложени на пазара и стопаните са запознати с техните технически характеристики и възможности. Нормално е след дългогодишна употреба и вече над четиридесет години служба да бъде подменена селскостопанската техника , която обработващите площи да имат желание да подменят. Подобряване драстично качеството на реколтата, както несъмнено и модернизирането на техническите обработки дава доста голямо предимство на стопаните. Поради обясними причини земеделеца у нас предпочита да набляга на селскостопанска техника с не толкова големи мощности. До 120 конски сили са машините, които търсят стопаните. Те са на практика с добри показатели и бихме могли да кажем, е отговарят на изискванията за производителност. Причините за търсенето именно на такива машини намираме и в това, че реално стопанствата у нас средно обработват около 2000 до 4000 хиляди декара площи. С трактори и комбайни, които са с подобни параметри това е начин с малко на брой машини да се постигне добра ефективност.
Идеята на предстоящото пускане на мерките от държавният фонд Земеделие е да се насочат производителите към покупка на по-качествена земеделска техника, която не само да намали разходите на стопаните и да улесни максимално тяхната дейност , но и в същото време да се намалят вредните емисии от обработката в атмосферата. Иновациите при производителите на селскостопанска техника са именно насочени към едно еко земеделие, което на практика се грижи и за опазване на околната среда. Помним старите руски трактори и комбайни, след които се носеха тъмни облаци от изгарянето на дизеловото гориво. Днес селскостопанската техника е наистина клас над моделите от деветнадесети веки и е повече от логично земеделските стопани да изявяват желание да инвестират в такива машини.
Проблемите в бранша са наистина не малко, но за да развива модерно и конкурентно земеделие стопаните трябва да започнат от автопарка. Без техника е немислимо да се обработват хиляди декари площи. Именно това е причината и държавата да се намеси като катализатор, който да насочи към ефективност и развитие на сектора.
За да бъдат още по привлекателни за купувачите на такава техника търговците предлагат различни лизингови схеми, както дори машини втора употреба. Гаранцията на селскостопанската техника, както и поддръжката ѝ е също определящ фактор. Специализираните дистрибутори на водещите в световен мащаб производители са затворили цикъла и предлагат нужната на стопаните техника, сервиз и употребявани машини. Така производителите на земеделска продукция могат да преценят възможностите си и да закупят нужното за стопанството оборудване.
Тенденцията е към покупка на нови машини, като са абсолютно обясними причините. Не само, че селскостопанската техниката е в гаранция, но и моделите, които днес са актуални са съобразени изцяло с това да предложат комфортна среда, на човека който ще ги управлява и супер производителност при извършване на съответната обработка. Не бива да пропускаме и грижата за природата, към която са насочени тези видове селскостопанска техника. Земеделието също по една или друга причина е повлияно от технологичното развитие като това е определящо за напоследък толкова модерното и търсено био земеделие.
Търговците и производители на селскостопанска техника са доволни от интереса на стопаните. Това със сигурност ще повиши продажбите на нова и употребявана такава. Според вида на стопанството се намират машини с доста добри характеристики, които несъмнено ще увеличат производителността и добивите, а това пък от своя страна ще мотивира и останалите земеделски стопани да инвестират в съвременна и качествена селскостопанска техника.
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |