Инна Иванова Пелева е родена в град Асенвград в Пловдивска област на 26 декември 1964 година. През 1987 година завършва Софийския университет „Климент Охридски“ специалност „Българска филология“. През 1988 година завършва специализирана култура и литература на възраждането в СУ в „Свети Климент Охридски“. Тя е професор и доктор на философските науки. Преподавала е бакалавърска и магистърски курсове в ПУ „Паисий Хилендарски”.
Първата дисертация на Инна Иванова Пелева е посветена на темата „Трансформация на възрожденски идейно-поетически стереотипи в лириката на Хр. Ботев”. В изследванията си Пелева се занимава основно с проблемите свързани с родната култура и литературната история, започвайки от Паисий и стигайки до Пасков. Вярва силно, че е изключително важно да се пишат добри учебници за децата по литература и от 2000 година насам се стреми да го прави, като част от екипа на издателство „Просвета”. Автор е на книгите „Идеологът на нацията. Думи за Вазов“ (1994), „Четени текстове. Студии върху съществуващи и липсващи страници в българската литература“ (1994), Тялото на национализма“ (1998), „Алеко Константинов. Биография на четенето“ (2002), „Места от Конспекта“ (2000), „Места от Конспекта“ (2000).
Инна Пелева смята, че думата като „методика” не е мръсна и е изключително важно, когато се пишат учебници техните автори да се съобразяват с децата. Според нея няма значение дали изпита се провежда върху един текст или върху цялото творчество на автора, тъй като и двата текста са сложни. Важно е да се взема предвид и свободата всеки сам да интерпретира по свои собствен начин написаното, но също така допълва, че за да се случи това, учениците трябва да имат изключително добра теоретична подготовка. Инна Пелева е на мнение, че литературните умения са нещо, което не се гради за месец или дори година, защото те се натрупват с времето.
Интересен е и начинът, по който се поднася информацията в съвременните учебници. Първо се изучават задължителните произведения, които са заложените в програмата за всеки един клас, като след това следва библиографската справка, както и насоки как да се интерпретират литературните произведения. Формулировките са така разработени, че да дават на учениците достатъчно знания и умения, за да могат те да интерпретират лесно текстове по други зададени проблеми. Инна Пелева предлага да се използват учебниците по литература на издателство „Просвета” за 11 и 12 клас. Достатъчно широкия диапазон на поднесената информация в учебника ще помогне на учениците да постигнат така важното фундаментално знание, както и ще се научат лесно да интерпретират написаното във всяко едно литературно произведение.
Инна Пелева допълва и това, че ако към учебниците на издателство „Просвета” се добавят и изданията за 11 и 12 клас на „Анубис”, тогава всеки ученик би могъл да се справи дори самостоятелно с подготовката за матурите без да се налага да посещава частни уроци.
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:- Няма подобни статии
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |