Автор Виктор Врански
Виктор Врански е сертифициран коуч от ICF (Международната Kоучинг Федерация) с квалификация PCC (Professional Certified Coach). Притежава дългогодишен опит на ръководни позиции в големи международни компании. Управител е на фирма Вижън Т ЕООД, която е специализирана във вътрешно-организационни обучения и коучинг за мениджъри и служители.
Думата „екип“ у нас се използва навсякъде – в бизнес организации, в държавната администрация, в неправителствените организации, в здравните заведения и т.н. Само че има голяма разлика между група хора работещи заедно и такива, които действително са изградили екип. В повечето случаи, това което се нарича екип реално са група хора работещи заедно.
Общото между група хора работещи заедно и екип е, че и в двата случая двама или повече служители работят съвместно за изпълнение на конкретни задачи. Оттук нататък, обаче започват разликите. Ще се спра на 5 от тях с уговорката, че към този списък може да се добавят още неща. Първата, може би най-важна отличителна черта на екипа, че при равни условия той работи много по-ефективно и постига значително по-високи резултати (често в пъти по-високи). Това се дължи на отличното сработване на хората в него, добрата комуникация между тях и високата им мотивация. На второ място членовете на един екип имат много по-нисък стрес в работата си. Това предпазва хората от ежедневното високо напрежение и риска от така нареченото „прегаряне“ или „burn out“, което е вредно както за физическото, така и за психическото здраве. На трето място в екипа има минимално или нулево текучество на персонал, защото хората в него се чувстват добре и не търсят промени в работата си. На четвърто място управлението на екипа изисква много по-малко усилия от страна на неговия лидер, защото силната екипност осигурява вътрешно саморегулиране в повечето ситуации. Това позволява на лидера да бъде фокусиран върху най-важните неща. На пето място екипността стимулира креативното мислене у хората, в резултат на което те генерират полезни идеи, които носят добавена стойност за техните организации.
Имайки предвид множеството ползи от развитието на истинска екипност неминуемо възниква въпросът: „Как точно се изгражда силен екип?“
Със сигурност повечето мениджъри биха искали да получат готова формула за изграждане на екип. Това обаче е процес, който изисква индивидуализиран подход, защото всеки екип сам по себе си е уникален. Разбира се има различни инструменти, които могат да се ползват в процеса на изграждане на екип, като методи за определяне на личностни профили, екипен коучинг, тренинги за екипна ефективност, анкети, брейн сторминг сесии и други. Тези инструменти сами по себе си са много добри помощни средства, но изкуството е в техния правилен подбор и прилагане за всеки отделен екип.
Важна особеност на изграждането на екип е, че това е постоянен процес, който има начало, но няма край, докато съществува екипа. Реално процесът преминава през начална фаза, когато се работи за установяване на необходимите подходи и навици и у хората за ефективна екипна работа. След това следват регулярни постоянни действия за поддръжка, усъвършенстване и надграждане на екипността.
Нашата фирма е реализирала множество вътрешно-организационни проекти за изграждане на екипи. Опитът ни показва, че ключовите елементи за успеха на тези проекти са подборът на правилния микс от инструменти и мероприятия, които са подходящи за всеки отделен екип и последващото им ефективно прилагане на практика. Когато това е налице, работата с екипа винаги води до постигане на целевите резултати.
Накрая искам да завърша с една ценна мисъл за екипността:
„Погрижете се за екипа си и той ще се погрижи за бизнеса!“
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:- Няма подобни статии
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |