Ако ви предстои първи сериозен поход в планината, редно е между ентусиазма и вълнението да се намери и време за подготовка. Дори най-опитните планинари влагат необходимите усилия за организация и плануване. Като начинаещи обаче, пред вас има пет задължителни неща, които ако не свършите, вземете на предвид или не сложите в багажа си, по-добре е изобщо да не тръгвате към необятната и криеща всякакви предизвикателства, рискове и ситуации планина.
Подсигурете се, защото всичко се случва
Няма как да се предвидят лошите условия, обстоятелства и инциденти. Но вместо да ги мислите и с това да предизвиквате съдбата, а и да си разваляте настроението, направете нещо разумно. Перфектно решение за вас е сключите застраховка “помощ при пътуване” в България. Тя покрива всички географски територии на страната, включително и планинските. Освен това, включва огромен обсег от рискове, включително и поемане на медицински разходи, както и възможността за организиране на спасителна акция, ако се изгубите.
Намерете си опитен водач
Всеки планинар ще ви каже, че самостоятелният поход е най-рисковото нещо, което можете да предприемете. Ако сте неопитен, подобно предизвикателство става още по-опасно. Дори да не успеете да откриете професионален водач, вземете поне опитен приятел със себе си. Той ще знае как се реагира в кризисни ситуации, но дори и нищо лошо да не се случи, ще ви научи на много ценни съвети за безавариен и запомнящ се поход в планината. Освен това, в компания всяко приключение е далеч по-вълнуващо.
Не спестявайте пари от екипировка
Напротив – постарайте се да инвестирате максимално средства в качествена такава. Екипировката е най-важният багаж за всеки планинар. Ако ви предстои сериозен поход, и най-малкият проблем с нея може да го провали, а дори да ви постави в рискова ситуация. Наблегнете на двата фактора – сигурност и удобство – когато сте в магазина за планинско оборудване. Освен туристически обувки, ви е нужна подходяща раница, щеки, фенери, спален чувал, приспособления за приготвяне на храна, мини аптечка, челник, компас и всичко друго, за което се сетите и смятате, че ще ви е от полза.
Научете маршрута наизуст
И насън да ви бутнат, трябва да сте наясно къде отивате, през къде ще минете, но и какви са възможните алтернативи в случай на непредвидени обстоятелства. Дори да се изгубите, запазете самообладание. Разчитайте на картата, на маркировката, на своя опитен водач, на телефона си, ако все още има покритие и обхват и най-вече на компаса.
Направете предварителни уведомления
Не тръгвайте на планински поход, без да предупредите за намерението си. Препоръчително е да споменете за плановете си, включително и за маршрута, по който ще минете, максимално голям брой хора. Освен това, разкажете им подробности като дали ще нощувате в някоя хижа, по кое време ще тръгвате и кога се очаква да пристигнете. Вашата липса в уречения ден за завръщане ще им послужи за сигнал, че нещо не е наред. По този начин в случай че сте се изгубили или на друг инцидент, ще бъдат изпратени спасителни екипи максимално скоро. В планината колкото по-бързо се вземат мерки по издирване, толкова по-големи са шансовете за оцеляване и откриване.
Посъветвайте се с професионалисти и опитни приятели в планинските преходи за още съвети и препоръки. Всяка насока за вашето бъдещо приключение е от особено значение за неговото успешно приключване и за събиране само на приятни емоции, а не на спомени, свързани с физическото ви оцеляване.
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:- Няма подобни статии
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |