https://cdn.pixabay.com/photo/2017/12/01/14/33/knitting-2990965_960_720.jpg
Съвременното общество е свикнало да се възползва от всички ресурси наготово, без дори да се замисля за техния произход. Вече е много модерно да живеем био и да използваме все повече натурални продукти. А преди не чак толкова много години, хората не са имали нищо друго на разположение освен това, което са черпили от благата на природата.
Как са се изработвали дрехите в миналото
Основен материал за създаването на така обичаните одежди са били преждите. Те представляват дълги и усукани нишки. Използвали са се не само за плетене, но и за бродиране и шиене. Нашите прабаби са създавали подобни творения с помощта на хурка и вретено. Подобни методи са запазени и до днес, като част от културното ни наследство. Има няколко кътчета в нашата страна, където все още можем да се насладим на автентични занаяти, от които се произвеждат невероятни шедьоври.
Сигурно сте чували за чекрък. Този метод се е считал за улеснен и модерен, до възникването на предачните хидравлични машини. Така или иначе, начините за производство са минали през много дълъг етап на усъвършенстване, като технологиите не спират да се развиват и до днес. Със сигурност автоматизирането навлиза все повече.
Магията на преждите
Често срещана практика е да се смесват различни видове нишки при производството на преждите. Такива могат да бъдат изкуствените и естествените влакна. Присъствието на естествена нишка носи повече комфорт. Например, при различни видове вълнена прежда, наличието на естествен материал води до мекота, топлина и уют през студеното време. Това позволява по–доброто терморегулиране. Такива материали можете да разгледате и поръчате от онлайн магазин за прежди Стенли.
Синтетичните материали от своя страна са устойчиви на огън. Много често срещани комбинации са вълна – полиакрил и памук–полиестер. Естествената вълна може да бъде добита от кози, овце, камили, лами или зайци. От последните се получават така любимите ни и скъпи ангорски произведения на модната индустрия.
За дома
Не е изключение и изработването на килими или различни видове платове от вълнените нишки. За качеството на получения краен продукт значение има и начинът на отглеждане на животните. Това показва колко взаимосвързан и сложен е целият процес. От раждането до обличането на готовия топъл пуловер.
Естествените тъкани могат да имат и растителен произход. Такива са памук, лен, коноп, бамбук и много други. Независимо от това как ги добиваме, винаги сме предпочитали да носим дрехи, изработени от натурални материали. Всеки се е убедил в предимството и удобството им, а качеството рядко може да бъде подложено на съмнение.
Ако статията ви е допаднала, може да хвърлите един поглед и на:- Няма подобни статии
Автор: Андон ИвановЗанимавам се с компютри повече от 8 години, като от няколко години активно се занимавам с SEO и Уеб програмиране, ползвайки следните програмни езици: HTML, CSS, PHP, MySQL. В момента активно си търся работа. В случай, че сте работодател, няма да ви се разсърдя да погледнете моето CV. |